دسته بندی پیامک ها از نظر مخابرات

تاریخ خبر: 1396/07/29

پیامکها چه تبلیغاتی باشند و چه خدماتی از نظر مخابرات به سه دسته تقسیم می شوند که هر دسته ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارد:

 

 

 

گروه اول؛

آن دسته از پیامکهایی است که از سمت بانکها، نهادهای دولتی و حاکمیتی (نهاد رهبری، ریاست جمهوری، وزارت خانه ها و غیره) ارسال می شوند و معمولا دارای شماره ای اختصاصی هستند. این پیامکها به هیچ عنوان قابل مسدود سازی نمی باشند چرا که جنبه اطلاع رسانی داشته و طبیعتا بنا به نیاز و حسب ضرورت برای مشترکین ارسال میشوند.

 

گروه دوم؛

سرویسهای ارزش افزوده، خدمات محتوایی یا VAS هستند که معمولا با سرشماره های ۲۰,۳۰,۴۰,۷۰ و … آغاز می شوند. این پیامها با درخواست کاربران برای آنها ارسال می شود و مشمول هزینه خدمات نیز خواهند بود. سرویسهای ارزش افزوده طبق قوانین بایستی در اولین پیام شرح خدمات و مبلغ هر پیامک را ذکر کنند در غیر این صورت امکان طرح شکایت از سوی شما وجود دارد؛ چرا که فرستنده بدون اطلاع رسانی در مورد ارزش افزوده بودن خدمت و بدون درج مبلغ پیامک اقدام به این کار نموده که بر خلاف نص قانون می باشد. برای قطع تمامی پیامکهای ارزش افزوده که احیانا در آنها عضو شده اید در هر اپراتوری هستید کد#۲*۸۰۰* را شماره گیری نمایید. ضمنا برای قطع تنها یک سرویس ارزش افزوده کلمه OFF را با حروف بزرگ به آن شماره ارسال نمایید تا ظرف مدت ۴۸ ساعت سرویس غیر فعال شود.

 

گروه سوم؛

پیامکهای تبلیغاتی هستند که معمولا با سرشماره های ۱۰۰۰, ۲۰۰۰, ۳۰۰۰, ۵۰۰۰, ۹۰۰۰ و ۰۲۱ ارسال می شوند. این دسته از پیامکها صرفا محتوای تبلیغاتی داشته و بنا بر درخواست مشتری امکان مسدود کردن آنها وجود دارد. برای این کار کافی است تا کد #۳*۸۰۰* را شماره گیری نمایید. از اردیبهشت ماه سال ۹۲ طبق ابلاغیه شرکت ارتباطات سیار ایران، این گروه از شماره ها با داشتن شرایطی امکان تبدیل به خطوط خدماتی را دارند.

 

در واقع دارندگان هر یک از شماره های ذکر شده با امضای یک تعهدنامه مبنی بر اینکه محتوای پیامکهای آنها صرفا جنبه اطلاع رسانی دارد میتوانند به شماره هایی که در لیست سیاه قرار دارند مجددا پیامک بزنند. دارندگان خطوط خدماتی به هیچ عنوان نباید پیامکهای انبوه متناسب با ناحیه ای خاص، اقشاری خاص و یا هدفمند و به منظور تبلیغات ارسال کنند. این افراد در قدم اول باید شخصیت حقوقی داشته باشند و در گام بعدی تنها به یک جامعه هدف مشخص پیامکهای اطلاع رسانی ارسال کنند. در صورتی که خلاف این موضوع ثابت شود و فرستنده حتی به یک شماره خارج از بانک شمارههایش پیغامی ارسال نماید بر خلاف قوانین عمل کرده و مشمول اعمال جریمه خواهد شد.

گروه فناوری اطلاعات پیام آریا:

مجری پنل های ارسال پیامک در ایران